Koniecznosc opieki wielospecjalistycznej

W zależności od wieku dziecka, w którym dowiedzieliście się o jego zaburzeniu, możecie spotkać się z różnorodnymi problemami medycznymi i psychologicznymi, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście.  Możecie nawet zorientować się, że Wasz lekarz rodzinny także nie zna odpowiedzi na wiele pytań, które Was nurtują.

Wielospecjalistyczny zespół medyczny, zajmujący się ZRP, może Wam pomóc w zrozumieniu diagnozy i udzielić porad co do różnych działań medycznych, które mogą być konieczne u Waszego dziecka. Zespół powinien składać się z endokrynologa dziecięcego, psychologa dziecięcego, ginekologa lub urologa dziecięcego. Specjaliści z innych dziedzin medycznych także mogą być włączeni do zespołu np. genetyk. Specjaliści ci wspólnie opracowują różne aspekty ZRP, aby pomóc Wam w zrozumieniu, który sposób działania, jeśli w ogóle, jest odpowiedni dla Waszego dziecka. To pozwoli Wam na wyrażenie w pełni świadomej zgody na przeprowadzenie określonej terapii.

Wielospecjalistyczny zespół musi współpracować z lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, czy informacje są odpowiednio przekazywane. Jeśli nie skontaktowaliście się jeszcze z żadnym wielospecjalistycznym zespołem, lekarz rodzinny może pomóc w znalezieniu ośrodka, który zapewnia taką opiekę.

www.czd.pl